Las Palmas

Las Palmas

Las Palmas de Gran Canaria to stolica wyspy, a jednocześnie największe miasto całego archipelagu. Pełni oczywiście rolę administracyjną, a jest równocześnie bardzo często wybieranym kurortem przez turystów ze względu na piękne, długie i piaszczyste plaże.

My na zwiedzanie stolicy przeznaczyliśmy w zasadzie cały dzień, gdyż tyle zajmie wam zobaczenie najważniejszych punktów. Dzięki autostradzie GC-1 dojeżdżamy do Las Palmas w 40 minut, mimo, że z Maspalomas mieliśmy do pokonania 60 kilometrów.

Samochodem kierujemy się prosto do Veguety i Trainy, dzielnic, które ze względu na ilość zabytków są najbardziej atrakcyjne. Przyda się tu dobra mapa albo nawigacja, bo zjazd nie jest dobrze oznakowany. Jedziemy cały czas na północ, a w pewnym momencie pojawiła się tabliczka ze skrętem w prawo do centrum miasta – dokładnie do Veguety Triany. Polecamy płatny parking zaraz za zjazdem po lewej stronie, czyli między trasą a Marcado de Vegueta. To najwygodniejszy sposób zostawienia samochodu – bliżej centralnych arterii ciężko o wolne miejsce, a tu samochód stoi sobie bezpiecznie przez cały dzień.

Po wyjściu z auta w zasadzie już rozpoczynamy zwiedzanie. Zacząć można oczywiście od Marcado de Vegueta (albo na nim skończyć) bo sąsiaduje z naszym parkingiem. Co to jest? Nic innego jak targ, ale za to najsłynniejszy na całej wyspie. Zbudowany w 1856 roku za panowania Isabeli II, choć otwarty dwa lata później bo w 1858 roku. W jego budynku mieszczą się liczne stragany warzywne, owocowe, rybne, spożywcze etc. W 2008 roku obchodził swoje 150 urodziny i z tej okazji został oznaczony Złotym Medalem miasta Las Palmas a niedawno został odrestaurowany. Panuje w nim przyjemny gwar za sprawą nie tylko turystów, ale w głównej mierze mieszańców miasta, którzy na co dzień robią tutaj zakupy.

Mercado de Vegueta
Mercado de Vegueta

Po drugiej stronie ulicy przykuwa uwagę jeden z najważniejszych zabytków miasta Teatro Perez Galdos. Jego nazwa jest czcią dla pisarza, dramaturga z Gran Canarii Pereza Galdosa. Funkcjonuje on od 1890 roku, a w 2007 roku została ukończona jego kompleksowa restauracja uczynniając go jednocześnie jednym z najnowocześniejszych teatrów w całej Hiszpanii. Jeżeli czas na wyspie pozwoli miłośnicy teatru z pewnością będą zachwyceni. Dla zwiedzających udostępnione są oprócz sali również m.in. kulisy i przebieralnie.

Teatro Perez Galdos
Teatro Perez Galdos

Zobacz kolejną podstronę.

Tomek Beata Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.

Polecane wpisy
Agaete
Puerto Rico
Arucas

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *