Las Palmas

Las Palmas

Las Palmas de Gran Canaria to stolica wyspy, a jednocześnie największe miasto całego archipelagu. Pełni oczywiście rolę administracyjną, a jest równocześnie bardzo często wybieranym kurortem przez turystów ze względu na piękne, długie i piaszczyste plaże.

My na zwiedzanie stolicy przeznaczyliśmy w zasadzie cały dzień, gdyż tyle zajmie wam zobaczenie najważniejszych punktów. Dzięki autostradzie GC-1 dojeżdżamy do Las Palmas w 40 minut, mimo, że z Maspalomas mieliśmy do pokonania 60 kilometrów.

Samochodem kierujemy się prosto do Veguety i Trainy, dzielnic, które ze względu na ilość zabytków są najbardziej atrakcyjne. Przyda się tu dobra mapa albo nawigacja, bo zjazd nie jest dobrze oznakowany. Jedziemy cały czas na północ, a w pewnym momencie pojawiła się tabliczka ze skrętem w prawo do centrum miasta – dokładnie do Veguety Triany. Polecamy płatny parking zaraz za zjazdem po lewej stronie, czyli między trasą a Marcado de Vegueta. To najwygodniejszy sposób zostawienia samochodu – bliżej centralnych arterii ciężko o wolne miejsce, a tu samochód stoi sobie bezpiecznie przez cały dzień.

Po wyjściu z auta w zasadzie już rozpoczynamy zwiedzanie. Zacząć można oczywiście od Marcado de Vegueta (albo na nim skończyć) bo sąsiaduje z naszym parkingiem. Co to jest? Nic innego jak targ, ale za to najsłynniejszy na całej wyspie. Zbudowany w 1856 roku za panowania Isabeli II, choć otwarty dwa lata później bo w 1858 roku. W jego budynku mieszczą się liczne stragany warzywne, owocowe, rybne, spożywcze etc. W 2008 roku obchodził swoje 150 urodziny i z tej okazji został oznaczony Złotym Medalem miasta Las Palmas a niedawno został odrestaurowany. Panuje w nim przyjemny gwar za sprawą nie tylko turystów, ale w głównej mierze mieszańców miasta, którzy na co dzień robią tutaj zakupy.

Mercado de Vegueta
Mercado de Vegueta

Po drugiej stronie ulicy przykuwa uwagę jeden z najważniejszych zabytków miasta Teatro Perez Galdos. Jego nazwa jest czcią dla pisarza, dramaturga z Gran Canarii Pereza Galdosa. Funkcjonuje on od 1890 roku, a w 2007 roku została ukończona jego kompleksowa restauracja uczynniając go jednocześnie jednym z najnowocześniejszych teatrów w całej Hiszpanii. Jeżeli czas na wyspie pozwoli miłośnicy teatru z pewnością będą zachwyceni. Dla zwiedzających udostępnione są oprócz sali również m.in. kulisy i przebieralnie.

Teatro Perez Galdos
Teatro Perez Galdos

Mijając teatr skierowaliśmy się na kolejny punkt naszego zwiedzania, czyli na Calle Mayor de Triana – główną ulicę miasta. Dlaczego główna? Ponieważ pojawia się ona na najstarszych planach Las Palmas. Na ich podstawie ustalono, że już w XVI wieku była ona najważniejszym miejscem handlu, a jak przespacerujecie się nią dziś zauważycie, że pod tym kątem niewiele się zmieniło. Nadal znajduje się tutaj mnóstwo sklepów. Okalają ją bogato zdobione kamienice, głównie modernistyczne z końca XIX wieku. Zaskoczeniem dla nas były wkomponowane pomiędzy nie nowe budynki z końca XX wieku.

Calle Mayor de Triana była również wielokrotnie tłem dla ważnych wydarzeń publicznych. Między innymi odbywały się na niej Cabalgata de Reyes (Kawalkada Trzech Króli), wojny kwiatowe, procesje wielkiego Tygodnia.

Ciekawostką dla tych którzy spostrzegą resztkę torów jest to, że do czasów II wojny światowej przejeżdżał nią tramwaj znany jako „La Pepa”.

Calle Mayor de Trana - Las Palmas
Calle Mayor de Trana - Las Palmas

Spacer nią jest niesłychanie przyjemny, gdyż jest w całości zamknięta dla ruchu kołowego (tylko w jednym miejscu przecina ją ulica), a oprócz sklepów usłana jest ławkami na których możemy w cieniu zaznać chwili wytchnienia. W bocznych uliczkach kuszą stoliczki z parasolami małych restauracyjek z uśmiechniętymi kelnerami zapraszającymi na małe espresso czy posiłek.

Na końcu ulicy Triana znajduje się charakterystyczna, wielka “obręcz”, a dokładnie Espiral del Vento, czyli rzeźba z brązu autorstwa Martina Chirino (współczesnego rzeźbiarza pochodzącego z Las Palmas). Trudno cokolwiek o niej powiedzieć, ale myślę że nie jesteśmy jedyni, którzy mają problem z doszukaniem się przesłania dzieł nowoczesnych artystów.

Espiral del Vento - Las Palmas

Niejako zmyka ona ulicę Triana i oddziela ją od Parque de San Telmo, czyli Parku św. Telma, na którym zatrzymaliśmy się na kolejne parę chwil…

W Parku Świętego Telma, którego nazwalibyśmy bardziej większym skwerem aniżeli parkiem, stoi mała kapliczka świętego, którą na prawdę warto zobaczyć ze względu na niezwykły urok. Mała, niepozorna, zasłonięta okazałą kamienicą.  Obecna pochodzi z XVII wieku, a jej wnętrza z XVIII wieku. Święty Telm natomiast jest patronem żeglarzy. Wstęp do niej jest jak najbardziej bezpłatny.

Oprócz niej w części centralnej parku stoi wielka altana, która służy jako scena do koncertów oraz innych wydarzeń miejskich. Bardzo charakterystyczny jest również budynek informacji turystycznej – bogato zdobiony modernistyczny pawilon, którego na pewno nie przegapicie. Dodatkowo tym którzy wybierają się z dziećmi damy wskazówkę, że znajduje się w tym parku również wielki plac zabaw w kształcie statku (w naszym przypadku bita godzina przerwy).

Kapliczka św. Telma
Kapliczka św. Telma
Kapliczka św. Telma
Las Palmas - altana
Las Palmas

Poza tym w bezpośrednim sąsiedztwie z placem św. Telma jest Dworzec Autobusowy – jeden z dwóch głównych w Las Palmas, co tym, którzy ewentualnie przyjechaliby autobusem również bardzo ułatwia zwiedzanie tej najpiękniejszej części stolicy wyspy.

Ostatnią rzeczą którą warto by było jeszcze dodać jest to, że niegdyś to miejsce stanowiło główną bramę wjazdową dla tych wszystkich, którzy przybywali tu drogą morską. Znajdował się tu bowiem stary port, który stracił na znaczeniu w momencie powstania Puerto de la Luz.

Kolej na Plaza de Cairasco, przy którym znajdują się dwa, a nawet trzy obiekty, na które koniecznie musicie zwrócić uwagę. Dochodzimy do niego oczywiście na nogach, bo wszystkie zwiedzane przez nas obiekty w Las Palmas są od siebie w „śmiesznej” odległości.

Kościół św. Franciszka z Asyżu należy oczywiście do Franciszkanów, którzy po ataku Holendrów w 1599 musieli go na nowo odbudować, bo uległ tak wielkim zniszczeniom. Poprzednia budowla zaś pochodziła z XVI wieku. Wnętrze jego wyróżnia się ozdobnym stropem w stylu mudejar z barokowym kamiennym portalem, ale takie rzeczy wyczytacie w każdym pierwszym lepszym przewodniku. Nam spodobała się przylegająca obok dzwonnica, o której nic nie znaleźliśmy;) Tworzy ona w raz z kościołem bardzo atrakcyjne miejsce.

Las Palmas - kościół św. Franciszka
Las Palmas - kościół św. Franciszka

Po lewej stronie od Kościoła znajduje się Gabinet Literacki, który jest siedzibą stowarzyszenia istniejącego od 1844 roku, a zajmuje się ono promowaniem kultury. Można go zwiedzać, podobno za wcześniejszą rezerwacją, a przynajmniej poinformowaniu o chęci wizyty, czego my nie uczyniliśmy, bo zwiedzanie wewnątrz sobie darowaliśmy.

Adres strony to www.gabineteliterario.com

Las Palmas - Gabinet Literacki
Las Palmas - Gabinet Literacki
Las Palmas - Gabinet Literacki

Przed budynkiem popiersie które ujrzycie na dość wysokim postumencie to Bartlom Cairasco de Figueroa. Uznawany jest on za „ojca literatury kanaryjskiej”. Żył w XVI wieku a oprócz tego, że był poetą i dramaturgiem, to był jeszcze znakomitym muzykiem.

Idąc Calle Malteses (czyli na wschód ponownie na moment w kierunku Calle Triana) dojdziecie do Muzeum Benita Bereza Galdosa. Jest ono poświęcone wybitnemu pisarzowi pochodzącemu z Gran Canarii, jednemu z największych piewców realizmu w hiszpańskiej literaturze, który żył na przełomie XIX i XX wieku.

W trakcie zwiedzania muzeum oprócz manuskryptów pisarza można także zobaczyć listy, fotografie, meble oraz przybory osobiste pisarza.

Cena biletu wstępu to 3 Euro bilet normalny, 1,5 Euro ulgowy. W pierwszą sobotę i niedziele miesiąca wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: ww.casamuseoperezgaldos.com.

Trochę na południe, praktycznie wzdłuż Calle Calvo Sotelo mieści się uroczy plac Plaza Hurtato de Mendoza zwany też Plac Żab 🙂  Druga jego nazwa wzięła się z tego że w jego centralnej części znajduje się podłużna fontanna z dwiema okazałymi żabami „plującymi” wodą. Całości dodają uroku piękne, rozłożyste drzewa. Urokliwa sceneria tego miejsca sama zachęca do zrobienia sobie właśnie tutaj kilku minut odpoczynku.

Przed odejściem można rzucić jeszcze okiem na Biblioteca Insular, która zamyka Plac od północno – wschodniej strony. Budynek biblioteki pochodzi z końca XIX wieku.

Las Palmas - Plac Żab
Las Palmas - Plac Żab
Las Palmas - Plac Żab
Las Palmas - Plac Żab
Tomek Beata Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.

Polecane wpisy
Agaete
Puerto Rico
Arucas

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *