Galdar

Galdar to miejscowość znajdująca się w północno – zachodniej części Gran Canarii. Trafiliśmy tam po wcześniejszym zwiedzaniu Teroru.

Miasteczko jak na warunki wysp kanaryjskie jest całkiem całkiem – wg Wikipedii zamieszkuje je lekko ponad 20 tysięcy mieszkańców.

Galdar ściąga turystów z dwóch powodów – przede wszystkim z Parku Archeologicznego Grota Malowideł (Museo y Parque Arqueologico Cueva Pintada) oraz monumentalna świątynia – Kościół św. Jakuba. Świątynia jest jednak otwarta tylko w godzinach dopołudniowych, a także pół godziny przed rozpoczęciem mszy świętej.

Park Archeologiczny to z kolei niezwykle ciekawe miejsce pozwalające poznać życie pierwotnych mieszkańców wyspy. Znajduje się w zasadzie w centrum miasta, nieopodal starówki z centralnie położonym kościołem. Stamtąd zresztą prowadzą tu liczne znaki.

W XIX wieku odkryto na tym terenie kilkadziesiąt jaskiń – domostw oraz domów z kamienia. Najbardziej okazałą jest Cueva Pintada. Mamy tu część muzealną z eksponatami, a także stanowisko archeologiczne, które zwiedzamy sami bądź z przewodnikiem. Zachowały się tutaj liczne zabytki, jak Zielona Chrzcielnica. Jaskinie pochodzą z okresu od VI do XVI wieku.

Bilety wstępu:

  • osoby dorosłe – 6 euro
  • niepełnoletnie – wejście bezpłatne

Poza tym Galdar jest bardzo sympatycznym miejscem na pospacerowanie po starówce lub też zjedzenie posiłku w jednej z licznych tutaj knajpek. W centrum miasta znajduje się ponadto punkt informacji turystycznej. W środkowej części tygodnia, od wtorku do piątku otwarta jest od 9:00 do 18:00. W soboty i niedziele odpowiednio do 14:00 i 14:30, a w poniedziałki do 15:30. Mocno polecamy.

Jak dojechać?

Jeśli planujecie zwiedzić Teror, a następnie wjechać to Galdaru, to do wyboru będą dwie drogi dojazdu. Wersja numer jeden to zjechanie jeszcze bardziej na południe jedyną dostępną drogą (GC – 21), a następnie trzymanie się głównej drogi. Kiedy już będziemy wspinać się w stronę morza należy na rozwidleniu drogi GC – 21 odbić na GC – 70. Ta malownicza trasa licznymi serpentynami doprowadzi nas do nadmorskiej trasy GC – 2, którą prosto dojedziemy do miejscowości Galdar.

Dla tych jednak, którzy nie mają zbyt wiele czasu polecamy „cofnięcie” się w stronę Arucas – dojechanie do trasy GC – 20, a następnie dojechanie do wyżej wspomnianej GC – 2 i tam kierujemy się na zachód wprost na Galdar. W tym przypadku choć nieznacznie cofamy się pokonując drogę z Teroru, to jednak do samego Galdaru dojedziemy bez wątpienia dużo szybciej. Tym bardziej, że sama nadmorska GC – 2 to prawdziwa autostrada z często trzema pasami ruchu. Przejechanie kilkudziesięciu kilometrów tak naprawdę zajmuje nam chwilkę.

Trzecia opcja dla tych, którzy poruszają się środkami komunikacji publicznej. Z Las Palmas z głównego dworca autobusowego kursuje do Galdaru autobus linii 105. W tygodniu autobusy kursują dwa razy w ciągu jednej godziny. W weekendy raz na godzinę. Jak widać, można w ciemno udać się na dworzec bez planowania żadnego konkretnego kursu. Ostatnie autobusy z Galdaru do Las Palmas kursują nawet przed północą.

Galdar
Galdar
Tomek Beata Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.

Polecane wpisy
Agaete
Puerto Rico
Arucas
Teror

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *