Galdar

Galdar to miejscowość znajdująca się w północno – zachodniej części Gran Canarii. Trafiliśmy tam po wcześniejszym zwiedzaniu Teroru.

Miasteczko jak na warunki wysp kanaryjskie jest całkiem całkiem – wg Wikipedii zamieszkuje je lekko ponad 20 tysięcy mieszkańców.

Galdar ściąga turystów z dwóch powodów – przede wszystkim z Parku Archeologicznego Grota Malowideł (Museo y Parque Arqueologico Cueva Pintada) oraz monumentalna świątynia – Kościół św. Jakuba. Świątynia jest jednak otwarta tylko w godzinach dopołudniowych, a także pół godziny przed rozpoczęciem mszy świętej.Park Archeologiczny to z kolei niezwykle ciekawe miejsce pozwalające poznać życie pierwotnych mieszkańców wyspy. Znajduje się w zasadzie w centrum miasta, nieopodal starówki z centralnie położonym kościołem. Stamtąd zresztą prowadzą tu liczne znaki.

W XIX wieku odkryto na tym terenie kilkadziesiąt jaskiń – domostw oraz domów z kamienia. Najbardziej okazałą jest Cueva Pintada. Mamy tu część muzealną z eksponatami, a także stanowisko archeologiczne, które zwiedzamy sami bądź z przewodnikiem. Zachowały się tutaj liczne zabytki, jak Zielona Chrzcielnica. Jaskinie pochodzą z okresu od VI do XVI wieku.

Bilety wstępu:

  • osoby dorosłe – 6 euro
  • niepełnoletnie – wejście bezpłatne

Poza tym Galdar jest bardzo sympatycznym miejscem na pospacerowanie po starówce lub też zjedzenie posiłku w jednej z licznych tutaj knajpek. W centrum miasta znajduje się ponadto punkt informacji turystycznej. W środkowej części tygodnia, od wtorku do piątku otwarta jest od 9:00 do 18:00. W soboty i niedziele odpowiednio do 14:00 i 14:30, a w poniedziałki do 15:30. Mocno polecamy.

Jak dojechać?

Jeśli planujecie zwiedzić Teror, a następnie wjechać to Galdaru, to do wyboru będą dwie drogi dojazdu. Wersja numer jeden to zjechanie jeszcze bardziej na południe jedyną dostępną drogą (GC – 21), a następnie trzymanie się głównej drogi. Kiedy już będziemy wspinać się w stronę morza należy na rozwidleniu drogi GC – 21 odbić na GC – 70. Ta malownicza trasa licznymi serpentynami doprowadzi nas do nadmorskiej trasy GC – 2, którą prosto dojedziemy do miejscowości Galdar.

Dla tych jednak, którzy nie mają zbyt wiele czasu polecamy “cofnięcie” się w stronę Arucas – dojechanie do trasy GC – 20, a następnie dojechanie do wyżej wspomnianej GC – 2 i tam kierujemy się na zachód wprost na Galdar. W tym przypadku choć nieznacznie cofamy się pokonując drogę z Teroru, to jednak do samego Galdaru dojedziemy bez wątpienia dużo szybciej. Tym bardziej, że sama nadmorska GC – 2 to prawdziwa autostrada z często trzema pasami ruchu. Przejechanie kilkudziesięciu kilometrów tak naprawdę zajmuje nam chwilkę.

Trzecia opcja dla tych, którzy poruszają się środkami komunikacji publicznej. Z Las Palmas z głównego dworca autobusowego kursuje do Galdaru autobus linii 105. W tygodniu autobusy kursują dwa razy w ciągu jednej godziny. W weekendy raz na godzinę. Jak widać, można w ciemno udać się na dworzec bez planowania żadnego konkretnego kursu. Ostatnie autobusy z Galdaru do Las Palmas kursują nawet przed północą.

Galdar Galdar

Polecane wpisy

Skomentuj ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *