Pogoda

Gran Canaria to świetne miejsce na wypoczynek przez okrągły rok. Wyspy Kanaryjskie są popularnie nazywane krainą wiecznej wiosny ze względu na sprzyjający klimat. Nie ma tu aż tak dużych różnic w temperaturze między zimą, a latem.

W szczycie sezonu temperatura sięga około 30 stopni Celsjusza. Jak widać, nawet w Polsce możemy okresowo liczyć z cieplejszymi dniami w lipcu czy sierpniu.

Gran Canaria jest wyspą licznie odwiedzaną zimą – panują tu temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza, ale zdarzają się okresy, gdy jest sporo wyższa. Jeśli tylko słońce nie jest za chmurami, w centralnej części dnia temperatura odczuwalna może sięgać nawet 30 stopni!

Częstym błędem sprawdzających pogodę na wyspie jest wpisywanie w wyszukiwarkach hasła „pogoda Gran Canaria”. Portale pokażą nam wtedy najczęściej pogodę przewidzianą w stolicy wyspy – Las Palmas.  Zdecydowana większość turystów na miejsce swojego wypoczynku wybiera jednak południowe kurorty, więc warto sprawdzać prognozy pogody właśnie dla tego miejsca.

Oto krótka charakterystyka poszczególnych miesięcy na południu Gran Canarii:

Kwiecień

Mieliśmy okazję być na początku kwietnia na wyspie. Przez cały pobyt piękna, słoneczna pogoda z temperaturą w cieniu w okolicach 20 – 22 stopni. Mało osób korzysta wtedy z hotelowych basenów czy z morza, bo woda jest na ogół chłodna. Można za to do woli korzystać ze słońca, gdyż to zachodzi dopiero koło 20:30. Raczej nie spotyka się deszczu. Jeśli już, to przelotne opady. Wieczorami siedząc na zewnątrz przyda się bluza. Plus jest taki, że nie trzeba korzystać z klimatyzacji w pokoju w nocy, ale w ciągu dnia słońce potrafi naprawdę mocno nagrzać pomieszczenie!

Maj

Maj to genialny okres na wypoczynek na wyspie. Temperatury w cieniu to ok. 24 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i aż 18 stopni w nocy! Zdecydowana większość dni jest słoneczna, stąd w południe robi się naprawdę gorąco! Mało opadów, przelotne, niewielkie deszcze mogą zdarzyć się zaledwie kilka razy w ciągu całego miesiąca. Maj na Gran Canarii to również długi dzień – lokalnego czasu słońce wschodzi po godzinie 7:00, ale zachodzi dopiero przed 21:00.

Czerwiec

Temperatura lekko podnosi się względem maja, zwykle o 1 lub 2 stopnie. W ciągu dnia w cieniu możemy zatem liczyć na ok. 26 stopni. Oczywiście w słońcu daje to nam dobrze ponad 30 stopni. W czerwcu przede wszystkim nie uświadczymy raczej nawet przelotnych opadów. Temperatura w oceanie, mimo że nieobliczalna, zwykle wynosi ponad 21 stopni. Świetny miesiąc dla lubiących wypoczywać w wysokich temperaturach, a jednocześnie przed szczytem sezonu. W pierwszej połowie miesiąca w hotelach jest dość spokojnie.

Lipiec – sierpień

Szczyt sezonu, co wiąże się z najwyższymi na wyspie temperaturami. Te w porównaniu z krajami na południu Europy i tak są przyjemne, bo temperatura w cieniu nieczęsto przekracza 30 stopni. Oczywiście w pełnym słońcu jest bardzo gorąco, ale odczuwalna temperatura jest niższa niż np. na wyspach greckich czy w Turcji.

należy pamiętać, że w tym okresie temperatura w nocy nie spada poniżej 20 stopni. Trzeba pamiętać o zasłanianiu okien w ciągu dnia. W apartamentach i niektórych hotelach zdarza się, że nie ma dostępnej klimatyzacji, jest tylko wentylator sufitowy. Może być to trochę uciążliwe o tej porze roku.

Bardzo długi dzień – słońce wstaje parę minut po 7:00, a zachodzi dopiero o 21:00.

Listopad

Mieliśmy przyjemność być na początku listopada na Gran Canarii i większość zdjęć na stronie pochodzi właśnie z tego okresu. Piękne, słoneczne dni mogą się przeplatać z tymi, w których nie pada, ale większą część dnia na niebie znajdują się chmury zasłaniające słońce. Listopad może być kapryśny pod względem opadów – jest ich statystycznie więcej niż np. w grudniu! Jest to i tak symboliczna ilość w porównaniu np. z wieloma krajami śródziemnomorskimi.

Co ważne, temperatura wody w oceanie jest ciepła po sezonie letnim, więc zwłaszcza tam, gdzie mamy długie, łagodne wejście do morza (np. Maspalomas czy Playa del Ingles) można się swobodnie kąpać! To bardzo duży plus listopadowych wakacji.

Minus – krótszy dzień – ciemno robi się już o 19:00, stąd wieczorną kolację możemy spożywać w knajpkach czy hotelowych restauracjach na zewnątrz, ale w półmroku 🙂

Grudzień

Kiedy w Polsce zima, w grudniu na Gran Canarii panuje zwykle bardzo ładna, słoneczna pogoda, a wszyscy znajomi wracają mocno opaleni. Praktycznie zawsze mamy powyżej 20 stopni Celsjusza w cieniu, ale zdarzają się również dni, kiedy notowana jest temperatura w okolicach 24 stopni. Krótki dzień – słońce zachodzi po 19:00, ale biorąc pod uwagę polskie realia, gdzie o 16:00 jest już ciemno, jest to duże udogodnienie 🙂 Trochę jest jednak dla nas dziwne to, ze idąc o 8:00 na śniadanie będzie jeszcze ciemno 🙂

Tomek Beata Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.

Polecane wpisy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *