Las Palmas

Las Palmas

Mijając teatr skierowaliśmy się na kolejny punkt naszego zwiedzania, czyli na Calle Mayor de Triana – główną ulicę miasta. Dlaczego główna? Ponieważ pojawia się ona na najstarszych planach Las Palmas. Na ich podstawie ustalono, że już w XVI wieku była ona najważniejszym miejscem handlu, a jak przespacerujecie się nią dziś zauważycie, że pod tym kątem niewiele się zmieniło. Nadal znajduje się tutaj mnóstwo sklepów. Okalają ją bogato zdobione kamienice, głównie modernistyczne z końca XIX wieku. Zaskoczeniem dla nas były wkomponowane pomiędzy nie nowe budynki z końca XX wieku.

Calle Mayor de Triana była również wielokrotnie tłem dla ważnych wydarzeń publicznych. Między innymi odbywały się na niej Cabalgata de Reyes (Kawalkada Trzech Króli), wojny kwiatowe, procesje wielkiego Tygodnia.

Ciekawostką dla tych którzy spostrzegą resztkę torów jest to, że do czasów II wojny światowej przejeżdżał nią tramwaj znany jako „La Pepa”.

Calle Mayor de Trana - Las Palmas
Calle Mayor de Trana - Las Palmas

Spacer nią jest niesłychanie przyjemny, gdyż jest w całości zamknięta dla ruchu kołowego (tylko w jednym miejscu przecina ją ulica), a oprócz sklepów usłana jest ławkami na których możemy w cieniu zaznać chwili wytchnienia. W bocznych uliczkach kuszą stoliczki z parasolami małych restauracyjek z uśmiechniętymi kelnerami zapraszającymi na małe espresso czy posiłek.

Na końcu ulicy Triana znajduje się charakterystyczna, wielka “obręcz”, a dokładnie Espiral del Vento, czyli rzeźba z brązu autorstwa Martina Chirino (współczesnego rzeźbiarza pochodzącego z Las Palmas). Trudno cokolwiek o niej powiedzieć, ale myślę że nie jesteśmy jedyni, którzy mają problem z doszukaniem się przesłania dzieł nowoczesnych artystów.

Espiral del Vento - Las Palmas

Niejako zmyka ona ulicę Triana i oddziela ją od Parque de San Telmo, czyli Parku św. Telma, na którym zatrzymaliśmy się na kolejne parę chwil…

Tomek Beata Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.

Polecane wpisy
Agaete
Puerto Rico
Arucas

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *