Las Palmas

Las Palmas

Za placem św. Anny znajduje się niewielkich rozmiarów Plac św. Ducha (Plaza de Espiritu Santo) z Kaplicą św. Ducha. Warto tu podejść dla znajdującej się w jego centralnej części całkiem okazałych rozmiarów fontanny z nietypowym dla hiszpańskiej architektury kamiennym zadaszeniem. Jest ona autorstwa artysty z Gran Canarii z XIX wieku Manuela Ponce de Leon y Falcona. Bardzo skromna kapliczka chowająca się jakby obok jest podobno możliwa do zwiedzenia, ale po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty telefonicznie (0034 928 373 444).

Wyczytaliśmy że wewnątrz jej przechowywany jest krucyfiks z wizerunkiem Jezusa Cristo de Buen Fin, a członkowie bractwa, którego jest patronem co roku wyruszają w drogę krzyżową ubrani w długie czerwone płaszcze. Jest to podobno jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń wielkiego Tygodnia w Las Palmas de Gran Canaria.

Las Palmas - Plac św. Ducha
Las Palmas - Plac św. Ducha

Kierując się następnie w Calle Doctor Chil skręciliśmy w pierwszą uliczkę w prawo by dotrzeć do Placu św. Dominika Guzmana, przy którym mieści się Kościół o tej samej nazwie. Odległości w Veguecie żadne do pokonania pieszo, a można zwiedzić bardzo wiele znacznie różniących się od siebie zakątków. Tu turystów było prawie zero, za to miejscowej ludności  co niemiara – zwłaszcza tych, przy których plecaki i torebki trzeba trzymać trochę mocniej. Kościół mieści się w budynku klasztornym z XVII wieku, choć pierwsze zabudowania klasztorne dominikanów pojawiły się tutaj już w pierwszej połowie XVI wieku, ale zniszczył je atak Holendrów. Zewnętrzna (z szaro-błękitnego kamienia) fasada kościoła datowana jest na 1786 rok. We wnętrzu tych którzy się trochę na architekturze znają przykuwa uwagę barokowa nastawa ołtarza.

Las Palmas - plac św. Dominika Guzmana
Las Palmas - plac św. Dominika Guzmana
Las Palmas - plac św. Dominika Guzmana

Po powrocie na Calle Doctor Chil po prawej stronie mija się Muzeum Kanaryjskie, które zlicza się do najważniejszych muzeów całego archipelagu wysp. Wstęp do Muzeo Canario to 4 euro od osoby dorosłej/2 euro 40 centów kosztuje bilet ulgowy (w poniedziałki wstęp jest wolny ale watro to wszystko jeszcze sprawdzić przed planowanym wyjazdem na stronie www.elmuseocanario.com).

Ekspozycja w nim jest stała i ukazuje historię i kulturę dawnych mieszkańców Canarios.

Tomek Beata Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.

Polecane wpisy
Agaete
Puerto Rico
Arucas

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *