Las Palmas

Las Palmas

Kolej na Plaza de Cairasco, przy którym znajdują się dwa, a nawet trzy obiekty, na które koniecznie musicie zwrócić uwagę. Dochodzimy do niego oczywiście na nogach, bo wszystkie zwiedzane przez nas obiekty w Las Palmas są od siebie w „śmiesznej” odległości.

Kościół św. Franciszka z Asyżu należy oczywiście do Franciszkanów, którzy po ataku Holendrów w 1599 musieli go na nowo odbudować, bo uległ tak wielkim zniszczeniom. Poprzednia budowla zaś pochodziła z XVI wieku. Wnętrze jego wyróżnia się ozdobnym stropem w stylu mudejar z barokowym kamiennym portalem, ale takie rzeczy wyczytacie w każdym pierwszym lepszym przewodniku. Nam spodobała się przylegająca obok dzwonnica, o której nic nie znaleźliśmy;) Tworzy ona w raz z kościołem bardzo atrakcyjne miejsce.

Las Palmas - kościół św. Franciszka
Las Palmas - kościół św. Franciszka

Po lewej stronie od Kościoła znajduje się Gabinet Literacki, który jest siedzibą stowarzyszenia istniejącego od 1844 roku, a zajmuje się ono promowaniem kultury. Można go zwiedzać, podobno za wcześniejszą rezerwacją, a przynajmniej poinformowaniu o chęci wizyty, czego my nie uczyniliśmy, bo zwiedzanie wewnątrz sobie darowaliśmy.

Adres strony to www.gabineteliterario.com

Las Palmas - Gabinet Literacki
Las Palmas - Gabinet Literacki
Las Palmas - Gabinet Literacki

Przed budynkiem popiersie które ujrzycie na dość wysokim postumencie to Bartlom Cairasco de Figueroa. Uznawany jest on za „ojca literatury kanaryjskiej”. Żył w XVI wieku a oprócz tego, że był poetą i dramaturgiem, to był jeszcze znakomitym muzykiem.

Idąc Calle Malteses (czyli na wschód ponownie na moment w kierunku Calle Triana) dojdziecie do Muzeum Benita Bereza Galdosa. Jest ono poświęcone wybitnemu pisarzowi pochodzącemu z Gran Canarii, jednemu z największych piewców realizmu w hiszpańskiej literaturze, który żył na przełomie XIX i XX wieku.

W trakcie zwiedzania muzeum oprócz manuskryptów pisarza można także zobaczyć listy, fotografie, meble oraz przybory osobiste pisarza.

Cena biletu wstępu to 3 Euro bilet normalny, 1,5 Euro ulgowy. W pierwszą sobotę i niedziele miesiąca wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: ww.casamuseoperezgaldos.com.

Trochę na południe, praktycznie wzdłuż Calle Calvo Sotelo mieści się uroczy plac Plaza Hurtato de Mendoza zwany też Plac Żab 🙂  Druga jego nazwa wzięła się z tego że w jego centralnej części znajduje się podłużna fontanna z dwiema okazałymi żabami „plującymi” wodą. Całości dodają uroku piękne, rozłożyste drzewa. Urokliwa sceneria tego miejsca sama zachęca do zrobienia sobie właśnie tutaj kilku minut odpoczynku.

Przed odejściem można rzucić jeszcze okiem na Biblioteca Insular, która zamyka Plac od północno – wschodniej strony. Budynek biblioteki pochodzi z końca XIX wieku.

Las Palmas - Plac Żab
Las Palmas - Plac Żab
Las Palmas - Plac Żab
Las Palmas - Plac Żab
Tomek Beata Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.

Polecane wpisy
Agaete
Puerto Rico
Arucas

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *